Letöltés PDF-ben:Kérlek jelentkezz be!

Értékelések

Nincs még értékelés. Legyél Te az első!

Tartalmi kivonat

PROFESSZIONÁLIS MUAYTHAI (THAIBOX) SZABÁLYRENDSZER A professzionális Muaythai szabályrendszer 3 kategóriát különböztet meg. „A” „B” „C” kategória. Az „A” kategóriában versenyzők 5X3 perces meneteket vívnak 1,5 perces pihenőkkel. Rúgó technikák: A láb teljes felületével támadható az ellenfél teljes test és lábfelülete kivéve a hát és a herék. A rúgó technikák rögzítésből is kivitelezhetőek. Ugyan így támadható a fej is. Kivétel: a tarkó, torok és a szemek Térdel való támadás engedélyezett fejre, folyamatos rögzítésből is. A térdet szemből rúgással támadni TILOS! Kéz technikák: Az elfogadott ökölvívó technikák, kiegészítve forgó ütéssel. Könyökütés testre és fejre egyaránt engedélyezett. Könyökütések fordulatból és mindenféle irányból engedélyezettek. Könyökütéssel a fejtetőre végrehajtott találat szabályos. Az alkarral való találat szabályos. ( Ez forgó

könyökütéseknél fordulhat elő ) Az ökölvívó és könyök technikák rögzítésből is kivitelezhetőek. Tenyeres és visszakezes ütés tilos! Kalapácsütések, (fejtető öklözése )tilos! Fogásos technikák (clinging) A Muaythaira jellemző összekapaszkodásos küzdelmet a vezetőbíró csak addig engedélyezi, amíg a versenyzők aktívak és az összekapaszkodást nem pihenésre alkalmazzák. Összekapaszkodásból a fenti technikákon kívül még engedélyezett a lerántás és a lábak körüli dobás. A magas ívű dobások, (csípő, váll, stb.) nem engedélyezettek Védőfelszerelés: Fogvédő, herevédő, bokazokni, 10 unciás ökölvívó kesztyű, bandage a kézen. A „B” kategóriában a versenyzők 5X2 perces meneteket vívnak, 1 perces pihenőkkel. A rúgó technikák megegyeznek az „A” kategóriában írtakkal. A kéztechnikák megegyeznek az „A” kategóriával, kivétel a könyök támadása fejre. könyökkel semmilyen formában nem

lehet a fejet támadni. A könyök támadása csak testre és lábra engedélyezett. Forgó ütésnél csak a kesztyű felületével engedélyezett a támadás. A fogásból végrehajtható technikák megegyeznek az „A” kategóriával. Kivétel a könyök támadása fejre. A térdet szemből rúgással támadni TILOS! Védőfelszerelés megegyezik mind a három kategóriában. A „C” kategóriában a versenyzők 3x2 perces meneteket vívnak 1 perces pihenőkkel. A rúgó technikák megegyeznek az „A” és „B” kategóriával kivétel a térdel fejre való támadás. Térddel semmilyen formában nem lehet a fejet támadni. A kéztechnikák megegyeznek az „A” és „B” kategóriával kivétel a könyökkel való támadás Könyökkel semmilyen formában nem lehet támadni sem a fejet, sem a testet, sem a lábat. Forgó ütésnél csak a kesztyű felületével engedélyezett a találat. A fogásból végrehajtható technikák megegyeznek az „A” és „B”

kategóriával, a figyelembe véve a „C” kategóriában felsorolt tiltásokat. A térdet szemből rúgással támadni TILOS! A védőfelszerelés megegyezik mind a három kategóriában. Öltözék, megjelenés A versenyző rövidnadrág, / muaythai / oldalzseb nélkül és a fent írt védőfelszerelésben lép a szorítóba. Viselhető a mérkőzés alatt a felkaron, puha anyagból készült amulett. A mérkőzés előtt és a rituális tánc alatt / waykru Ram muay / a fejdísz /monko/. Szorító sarok Maximum két segéd tartózkodhat a versenyző sarkában. Bírói szemlélet Pontozásos rendszer, Egy vezető bíró, Három pontozó bíró, Egy főbíró, Menetenkénti pontozás. A bírók minden menetben 10 pontot adnak a szerintük jobb versenyzőnek és 1, maximum 2 ponttal kevesebbet a szerintük, rosszabb versenyzőnek. Amennyiben nem történik kiütés, leléptetés, a mérkőzés végén a pontok ősszegéből születik meg a döntés. Egy intés egy pont levonást

eredményez. A harmadik intéssel a versenyzőt, a vezetőbíró lelépteti. A mérkőzésen a harmadik rászámolás leléptetéssel jár. Rászámolásnál a fölényben lévő versenyzőnek valamelyik fehér sarokban kell tartózkodnia. Ezt a vezető bírónak ellenőriznie kell A rászámolásnak mindenesetben nyolcig el kell tartania, még abban az esetben is, ha a hátrányban lévő versenyző hamarabb jelzi, hogy képes a küzdelem folytatására. Ha a hátrányban lévő versenyző nem jelzi a vezető bírónak, hogy képes a küzdelem folytatására és a vezető bíró tízig számolt a versenyzőt le kell léptetnie. A védekezésre képtelennek ítélt versenyzőt a bíró leléptetheti. Ha a bíró vagy az orvos egy sérülést úgy ítél meg, hogy az a versenyző egészségét veszélyezteti, a bíró vagy az orvos beszüntetheti a mérkőzést.(TKO) A menet végét jelző gong, csak az utolsó menetben menti meg a versenyzőt a kiszámolástól. AZ ALKALMAZOTT

TECHNIKÁK ÉRVÉNYES TALÁLATI FELÜLETRE VALÓ ÉRKEZÉSE ÉRTÉKELHETŐ!!! TALÁLATOK ÉRTÉKELÉSE: Minden kesztyűvel történő értékelhető találat 1 pont. Minden könyökkel történő értékelhető találat 1 pont. Minden térdel történő találat 1 pont. Minden rúgás, értékelhető találat esetén 1 pont. Minden rúgás fejre, értékelhető találat esetén 2 pont. Választás esetén a pontozó bírók a kedvezményt a több láb, térd és könyök technikát alkalmazó versenyzőnek ítélik meg. ( Muaythai technikák) A vezető bírók a következő irányító szavakat használhatják. THAI( chok=küzdelem) (yut=állj) (yaek-szünet) ANGOL ( fight=küzdelem ) ( stop=állj) ( break=szünet) Magyar ( harc / állj / szét ) Vitás helyzetek Ha egy versenyző szabálytalan technikával jut kiütéses előnyhöz és ez a technika először és láthatóan nem készakarva történt, akkor a bírók az addig elért pontszámok alapján döntenek. ( harmadik

menettől) Az első, vagy második menetben történt végzetes szabálytalanságért leléptetés jár. Amennyiben a versenyző nem először, valamint láthatóan készakarva követ el szabálytalanságot és így jut kiütéses előnyhöz, a szabálytalankodó versenyzőt le kell léptetni. Figyelmeztetés, intés, leléptetés Ha egy versenyző szabálytalanságot követ el, a vezetőbírónak figyelmeztetnie kell. Ha a szabálytalanságot harmadszor is elköveti, inteni kell a versenyzőt. Ezután minden szabálytalanság intést eredményez. A harmadik intéssel le kell léptetni a versenyzőt. Le kell léptetni a versenyzőt, ha a vezető bíró vagy az orvos úgy ítéli meg, hogy a sérülés veszélyezteti a versenyző egészségét. A szabálytalanságok súlyát minden esetben a vezetőbíró dönti el. Ha a vezetőbíró nem tud dönteni, kérheti a pontozóbírók, valamint a főbíró segítségét. Óvás Óvást lehet benyújtani, ha az egyik vagy másik fél

bírói tévedést vagy bármilyen szabálytalanságot vél felfedezni. Az óvás díját abban az esetben visszakapják, ha a bírói bizottság helyt ad az óvásnak. Bírói döntés ellen nem lehetséges óvás. Tiltott technikák Magas ívű dobások, visszakezes ütések, kalapácsütések, állva fojtás az ellenfél kidobása a szorítóból. A hát vonalának direkt támadása A térd szemből való támadása. Tilos az ellenfél támadása, ha annak a talpán kívül más testrésze is érinti a szorító padozatát. Tilos az ellenfeleknek beszélni küzdelem közben.(pocskondiázó megjegyzések) Tilos köpködni, harapni, fejelni. Tilos az ellenfélnek hátat mutatni, indokolatlanul kifordulni. SÚLYCSOPORTOK Utánpótlás, junior, felnőtt, senior. 50 kg alatt kétkilónként esnek a súlycsoportok. 50-54 KG 54-57 KG 57-6O KG 6O-63,5 KG 63,5-67 KG 67- 71 KG 71-75 KG 75-81 KG 81-86 KG 86-91 KG 91+ KG Védőfelszerelésről az egyesületeknek, versenyzőknek maguknak

kell gondoskodniuk. Korosztályok: Junior: a verseny időpontjában 16. életévét betöltött de a 18 életévét még nem betöltött versenyző. Felnőtt: a verseny időpontjában a 18. életévét betöltött, de a 40 életévét meg nem haladó Versenyző. Senior: 40 élet év felett