Cikkek » A Debreceni VSC-ről

A Debreceni VSC-ről Dátum: 2010. augusztus 11. 00:00:00.
Forrás : Wikipedia

A DVSC 1902. március 12-én alakult meg. Akkor még Egyetértés Futball Club néven szerepelt, majd 1912 nyarán önállósította magát, és létrejött a Debreceni Vasutas Sport Club. A hajdúsági gárda az elmúlt több mint egy évszázad során négy magyar bajnoki aranyérmet (2005, 2006, 2007, 2009) szerzett, s háromszor volt kupa-, illetve négyszer Szuperkupa-győztes.

Története
A csapatot 1902-ben alapították, először Egyetértés Futball Club néven, amiből később a függetlenné válás során lett Debreceni Vasutas Sport Club. 1920 és 1926 között a csapat az Északi Hadi Bajnokságban játszott, de 1926-tól létrejött Magyarországon a profi labdarúgás, és megalakult más debreceni csapatok tagjaiból a Bocskai FC, így 1940-ig a DVSC csupán alacsonyabb osztályokban tudott játszani. 1940-ben a Bocskai FC megszűnése után újra a DVSC lett a város első számú csapata.
A szocializmus idején a csapat neve Debreceni Vasutas Sport Egyesület (1948-1949), Debreceni Lokomotív (1949-1955), Debreceni Törekvés (1955-1956), majd Debreceni Vasutas SC (1957-1979) lett. Az 1979-ben a DVSC Debreceni Munkás Vasutas Sport Club (DMVSC) néven fuzionált a másik helyi csapattal, a DMTE-vel. Ebben az 1989-ig tartó időszakban a csapat színe kék-sárga volt, ami megegyezik Debrecen város színével. 2001 óta Szima Gábor a csapat tulajdonosa. A jelenlegi formáját az Oláh Gábor utcai stadion az 1998-as évben érte el, amikor is a befogadó képességét megnövelték 2000 férőhellyel.

Jelenleg
A DVSC legutóbb 1993-ban jutott fel az első osztályba, 1999-ben és 2001-ben pedig megnyerte a Magyar Kupát, így a csapat első alkalommal mérkőzhetett külföldi csapatok ellen.
2005-ben a csapat a történetében először megnyerte a Borsodi Ligát, ami után a csapat először játszhatott a Bajnokok Ligájába való kerülésért, ami azonban nem sikerült.
2006-ban a Loki ismét bajnok lett, miután a június 3-ai záróforduló során a csapat legyőzte a Pápa csapatát, mialatt a listavezető Újpest FC vereséget szenvedett az FC Fehérvár ellen.
2007-ben a csapat megszerezte zsinórban harmadik bajnoki címét, miután két fordulóval a bajnokság vége előtt hazai pályán 4-1-re verte a REAC együttesét. A triplázás korábban még egyetlen vidéki csapatnak sem sikerült, ezzel a Loki sporttörténelmet írt.
2009-ben a Loki kis szünet után, (2008-ban ezüstérmes lett) megszerezte negyedik bajnoki címét. A Diósgyőr otthonában 3-2-re nyert a Debrecen, a bajnokság 29. fordulójában. A Loki újabb sporttörténelmi eredménye, hogy a 4. bajnoki címmel a DVSC a legsikeresebb nem budapesti csapat lett.

A Bajnokok Ligájában
A Bajnokok ligájában eddig négyszer indult. Eddigi legnagyobb sikere amikor 2009-ben bejutott a Bajnokok Ligája főtáblájára.
Részletezve:
2005-ben összesítésben 8–0-s győzelemmel verte a horvát Hajduk Splitet a selejtezők 2. fordulójában. A következő fordulóban a Manchester Unitedtől mindkétszer 3–0-s vereséget szenvedett, így kiesett.

Loki drukkerek

2006-ban a jóval gyengébb csapatnak kikiáltott FK Rabotnickivel találkozott. Debrecenben, csak 1–1-es döntetlen született, majd Macedóniában 4–1-es vereséget szenvedett. Így 5–2-es összesítéssel kiesett, nagy meglepetésre.
2007-ben a svéd Elfsborg az első, debreceni találkozón 1–0-ra nyert, a visszavágón pedig bár egy szabályos gólt szerzett Dorge Rostand Kouemaha, a bíró nem adta meg, így 0–0-s döntetlennel az Elfsborg ment tovább. Tehát sorozatban harmadszor nem sikerült a csapatnak a BL csoportkörébe kerülés.
2009-ben a BL 2. selejtezőkörében kapcsolódott be a magyar bajnok a küzdelmekbe, ahol a svéd bajnok Kalmar FF-fel találkozott a Loki. Hazai pályán 2–0 arányban győzte le a svéd bajnokot. Az eredmény teljesen megérdemelt volt, sőt a Debrecen még több gólt is szerezhetett volna a helyzetei alapján. A gólokat Varga József és Kiss Zoltán szerezte. A visszavágón a Loki ugyan 3–1-re kikapott, de idegenben lőtt góllal továbbjutott. A következő fordulóban az észt Levadia Tallin együttesével találkozott, 0-1, és 1-0-ás eredménnyel búcsúztatta. A gólokat Leandro de Almeida és Adamo Coulibaly szerezte. A Levadia kiverésével a selejtező utolsó körében a bolgár Levszki Szófia csapatát kapták ellenfélül. A magyar bajnok - a budapesti visszavágó előtt - elsőként Szófiában ért el jó eredményt 25 ezer fanatikus bolgár szurkolója előtt. A meccsen Bodnár László bombagóljával szerzett vezetést a Loki, majd 51. percben Bardon találatával lett 1–1. A 76. percben Dombi lapos beadása után a bemozgó Czvitkovics parádésan pörgetett jobbal a bal sarokba (1–2). A visszavágót 2009. augusztus 25-én rendezték Budapesten a Puskás Ferenc Stadionban, ahol a Debrecen ismét legyőzte a Levszkit, ezúttal 2–0 arányban és ezzel bejutott a Bajnokok Ligája csoportkörébe. A gólokat 13. percben Varga József és a 35. percben Rudolf Gergely szerezték. Ezzel 1995 után (FTC) ismét magyar klubcsapat szerepel a Bajnokok Ligájában.